Čo pre vás môže urobiť ázijské zlato – koreň kurkumy

Čo pre vás môže urobiť ázijské zlato – koreň kurkumy

Kurkuma sa vo východnej medicíne oddávna pokladala za výborný prostriedok na zachovanie dobrej funkcie pečene. Neskôr sa zistilo, že ešte lepšie účinky dosahuje v kombinácii s inými koreniami, a tak vzniklo KARÍ KORENIE. :) Karí obsahuje okrem kurkumy aj ďalšie koreniny ako kajenskú papriku, rímsku rascu, semienka koriandra, čierne korenie, senovku grécku a iné (podľa rôznych receptúr). 

Prospešnosť kurkumy pre organizmus

Obľúbenou kombináciou na liečbu pečeňových ťažkostí v tradičnom indickom liečebnom systéme je kombinácia zázvoru a kurkumy. Zázvor zrýchľuje krvný obeh a tým zaisťuje urýchlenú dodávku aktívnych látok z kurkumy do pečene. 

Na druhej strane si treba dať pozor na konzumáciu kurkumy, ak beriete lieky na riedenie krvi! Práve kvôli svojim vlastnostiam by u vás mohla spôsobiť výraznejšie krvácanie v prípade úrazu alebo pri menštruácii. Takisto pre schopnosť zrýchľovať krvný obeh môže znížiť účinnosť niektorých medikamentov, takže sa radšej dopredu poraďte s lekárom, ak užívate lieky, alebo ich berte v dostatočnom odstupe. 

Kurkumoidy – látky zodpovedné za žlté sfarbenie kurkumy –, sú dobré antioxidanty. Pomáhajú chrániť náš organizmus pred negatívnym účinkom voľných kyslíkových radikálov. 

Kurkuma patrí medzi superpotraviny s antibiotickým, protibakteriálnym a protivírusovým účinkom. Výskumy už potvrdili účinnosť kurkumínu proti baktériám ako napríklad zlatý stafylokok aj e-coli, ale ešte treba podrobnejšie preskúmať, v akej forme a množstve je potrebný na efektívne potlačenie infekcií.

Využitie kurkumy v kozmetike

Ženy a dievčatá v niektorých častiach Indie si zvyknú oplachovať tvár vo vode s kurkumou. Kurkuma chráni pleť pred akné a podobnými kožnými problémami, reguluje činnosť mazových žliaz, zlepšuje prekrvenie, podporuje tvorbu kolagénu a tým prispieva k regenerácii kože. Preto sa využíva aj v kozmetickom priemysle. 

Ďalšou vlastnosťou kurkumy je schopnosť bieliť zuby, na ktorých vôbec nezanecháva typické žlté zafarbenie, ako na tkaninách alebo štetinkách kefky. Ázijské zubné pasty a domáce receptúry ju často obsahujú.

Kurkuma priaznivo pôsobí aj na psychiku. Údajne pomáha ľuďom, ktorí majú tendenciu stratiť sa v dennom snení a strácajú kontakt s realitou. 

Vietnamské jedlá s kurkumou: Mì Quảng – Rezance na quangnamský spôsob (v Papaya Twin City), Bánh Xèo – slané plnené palacinky, Cà Ri - karí s kuraťom alebo krevetami, tofu či zeleninou, Kuracie mäso na kurkume so zázvorom (varíme v rámci obedového menu Papaya)