Škorica nie je len na pečenie – v ázijskej kuchyni je nenahraditeľná

Škorica nie je len na pečenie – v ázijskej kuchyni je nenahraditeľná

Škorica (po vietnamsky Quế), ktorú u nás dostať v obchodoch, je kôra zo stromu škoricovníka cejlónskeho (alebo škoricovníka pravého). Pochádza najmä z indického pobrežia a Srí Lanky.

Existuje ešte aj škoricovník čínsky, ktorého kôra je tmavšia a silnejšia, má tiež mierne odlišnú arómu. Práve tá sa používa pri varení slávneho vietnamského vývaru Pho

Škorica proti baktériám a hubovým infekciám

Výťažok aktívnych látok zo škorice brzdí rast baktérií a húb. Pokiaľ ide o antibakteriálny účinok, látky obsahnuté v esenciálnom škoricovom oleji, najmä cinnamaldehyd a kyselina škoricová, narušujú bunové membrány baktérií a tým zabraňujú ich množeniu. Pôsobí aj proti baktériám, ktoré spôsobujú eróziu žalúdočnej sliznice a vznik žalúdočných vredov.

Laboratórne testy, ktoré hodnotili antifungálnu schopnosť škorice, porovnávali jej účinnosť s bežne používaným antimykotikom fluconazolom, voči ktorému boli niektoré mikroorganizmy odolné. Ukázalo sa však, že kombináciou tohto liečiva so škoricovým olejom sa účinnosť zvýšila.

Výsledky pokusov tiež poukázali na možnosti využitia prírodných fytolátok obsiahnutých v škorici (ako cinnamaldehyd a eugenol) najmä ako prírodných antioxidantov a konzervantov. Takisto sa ukázalo, že extrakty škorice môžu nahradiť používanie antibiotík pri veľkochove hydiny

Zo škorice sa oddávna vyrába účinný esenciálny olej, ktorý je však silný a trebo ho pred priamym použitím na kožu alebo sliznice vhodne nariediť. Pre konzervačné vlastnosti (ale aj údajné magické schopnosti) býval súčasťou zmesi, ktorou sa pomazávali mŕtvi, najmä v Oriente.

Ako škorica ovplyvňuje metabolizmus cukrov

Pridaním škorice do jedál s vysokým obsahom škrobov a cukrov možno predísť prudkému zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Škorica totiž spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, čím prispieva k zníženiu rýchleho nárastu hladiny glukózy v krvi.

Podobne ako kurkuma, aj škorica podporuje krvný obeh a znižuje zrážanlivosť krvi, čo je na jednej strane pozitívne pri ochoreniach vnútorných orgánov, ale zároveň treba dať pozor, ak už užívate lieky na riedenie krvi.

Škorica môže tiež významne pomôcť ľuďom trpiacim diabetom typu II. (nezávislým od inzulínu). Experimentálne a klinické štúdie dokázali, že bioaktívne látky zo škorice znižujú inzulínovú rezistenciu a tým normalizujú hladinu glukózy, a tiež zlepšujú schopnosť buniek metabolicky využiť glukózu. Takisto pomáha znižovať cholesterol, čo bolo potvrdené aj v lekárskej štúdii.

Vôňa škorice stimuluje činnosť mozgu

Konzumácia škorice nielenže pomáha organizmu využiť glukózu, ale vôňa škorice tiež stimuluje mozgovú aktivitu. Výskum z roku 2004 zistil, že žutie žuvačky so škoricovou silicou alebo voňanie esenciálneho oleja zo škorice či potravín so škoricou posilnilo mentálne schopnosti účastníkov štúdie. 

Zlepšili sa u nich výsledky testov hodnotiacich pozornosť, rozlišovaciu pamäť, pracovnú pamäť, schopnosť rýchlo vizuálne postrehnúť zmeny na monitore počítača.

Účastníci boli hodnotení po kontakte so štyrmi rôznymi vnemami: mätová silica, jazmínová silica, škoricová silica a vzorka bez pachového vnemu. Škoricová silica mala najvyšší stimulačný účinok, čo môže mať význam u starších ľudí a ľudí s poruchami vnímania.

Vietnamské jedlá so škoricou: Phở - vietnamská rezancová polievka, Hovädzie s korením 5 vôní (v rámci obedového menu)